Skóra swędząca, zaczerwieniona, łuszcząca się, reagująca na niemal każdą substancję – atopowe zapalenie skóry to coraz częstsza dolegliwość współczesnego człowieka. Czym jest spowodowana? Czy można tego uniknąć? W jaki sposób chronić się przed jej rozwojem?
Atopia skóry zwana inaczej skazą białkową to choroba, która najczęściej pojawia się w wieku niemowlęcym. Istnieją jednak przypadki, kiedy ujawnia się w wieku dorosłym. Wśród przyczyn AZS wymienia się przede wszystkim czynnik genetyczny (jeśli jedno z rodziców miało tę przypadłość, istnieje duża szansa, że dziecko je oddziedziczy), czynniki środowiskowe, zanieczyszczenia powietrza, alergie, a także czynniki psychosomatyczne (zwiększenie reakcji skóry w stresujących sytuacjach).
Skóra atopowa to cecha, z którą trzeba żyć i umiejętnie dobierać kosmetyki, żywność, otoczenie, aby nie powodować coraz mocniejszych zmian. Warto stosować delikatne kosmetyki i zbadać się pod kątem alergicznym. Coraz częstsze występowanie AZS można tłumaczyć małą odpornością dzieci na występujące w powietrzu grzyby i pasożyty, a także alergiami pokarmowymi, wynikającymi z modyfikowanej, przetworzonej żywności.