O dobroczynności ziół mówi się od wieków. I choć na początku były one uznawane za element czarnej magii, dziś powstał nawet specjalny dział w paramedycynie, który zajmuje się właśnie ziołolecznictwem,zaś sama medycyna wiele z niego czerpie. Jest to tak zwana fitoterapia.
Zioła pomagają na wiele dolegliwości – w zależności od gatunku. Mogą to być problemy związane z układem pokarmowym, nerwowym, z nerkami. Zioła mogą wpływać na koncentrację, działać antydepresyjnie, ale też pomagać z problemami związanymi z szeroko pojętą urodą. I wiele, wiele więcej. Ba, mówi się nawet, że niektóre zioła mają moc pokonywania choroby nowotworowe.
Dziś nie trzeba samemu szukać, zrywać i suszyć ziół – choć jeśli ktoś ma taką możliwość, to jest to jak najbardziej polecane. Teraz wystarczy pójść do apteki, a nawet do sklepu spożywczego i tam kupić sobie zioła, zwykle w formie praktycznych herbatek. Nawet jeśli nie do końca wierzysz w prawdziwość opowieści o ziołach, to warto je spożywać choćby dla wyjątkowych walorów smakowych.